photo_2017-01-08_12-27-59
نوشته شده توسط movafaghan

انواع هوش و مهارت های فردی و کشف استعداد شغلی

مقدمه

ذهن هر انسانی کارگاه تولید فکر اوست که از ضمیر ناخودآگاه سرچشمه می گیرد.

در حقیقت ضمیر ناخودآگاه قدرت تشخیص خوب از بد را نمیتواند بدهد اما به قدری دارای اهمیت می باشد که اگر از آن غافل شویم میتواند سرنوشت ما را بدست بگیرد و تأثیر در آینده ما بگذارد.

پس مشخص گردید که بین ذهن و فکر رابطه ای وجود دارد، حال به توضیح مختصری درباره هوش و قوای ذهن میپردازیم تا ببینیم چه تأثیری در محیط پیرامون و زندگی و از همه مهمتر شغل ما میتواند بگذارد.

Think about business and headhunter concept. Businessman without head just with brain contemplate.

هوش و قوای ذهنی

شخصی به نام گاردنر مطالعات گسترده ای در خصوص هوش انجام داد و دیگران روی نظریه او کار کرده اند.

گاردنر معتقد است که هشت نوع هوش وجود دارد که در ذیل با این هشت  هوش و نیز تأثیر این هوش ها بر نقطه قوت مشاغل آشنا می شویم:

۱-هوش و مهارتهای کلامی

شامل توانایی تفکر کلامی و استفاده از زبان برای بیان مطلوب منظورهاست،یعنی افرادی که از طریق بیان بتوانند به مقصد و هدفشان در جهت تثبیت استدلالات خودشان استفاده کنند که می توانند در مشاغل مختلفی چون مؤلفی،روزنامه نگاری،سخنرانی و حتی تدریس فعالیت دارشته باشند.

۲-هوش و مهارت ریاضی

افرادی که قادر به انجام فعالیت ریاضی،درک منطق اعداد،شکل ها و فضاهای هندسی هستند و از درک،دقت،سرعت فوق العاده ای برای محاسبه برخوردارند و شغل مناسب آنها مهندسی،حسابداری،نظریه پردازی و دانشمندی است.

۳-هوش و مهارت فضایی

کسانی که توانایی تفکر سه بعدی را دارند و به خوبی انتهای فعالیتشان را می بینند می توانند در مشاغل مورد توجه شان مانند معماری،نقاشی،ملوانی و…بپردازند.

۴-هوش و مهارتهای بدنی-جنبشی

افرادی با روحیه جنبشی و دارای مهارت جسمی با استفاده از ابزار و وسایل فیزیکی پیرامون شان می توانند در مشاغلی چون جراحی،صنعتگری،تئاترهای پر تحرک و ورزش به موفقیت برسند.

۵-هوش موسیقیایی

افرادی که شناخت بالایی از ریتم،تن صدا،اصوات دارند و دارای دقت فوق العاده ای در تشخیص صداهای مختلط هستند به آنها توصیه میکنیم به دنبال مشاغلی از قبیل آهنگ سازی،موسیقی،نکته سنجی و نقد کردن بپردازند.

۶-هوش و مهارت میان فردی

از خصوصیات این افراد درک بالا،تیپ شناسی،ذهن خوانی از حالات،ایجاد ارتباط،تعامل مثبت است که مشاغل مرتبط با آنها میتوان به معلمی،روانشناسی،روانکاوی،مشاوره و… اشاره نمود.

۷- هوش و مهارت درون فردی

افرادی که دارای توانایی فهم و جستجوگر درون خویش هستند استعداد خوبی برای فعالیت در  مشاغلی چون الهیات،روانشناسی،انسان شناسی دارند.

۸- هوش و مهارت طبیعی

افرادی که علاقه به چشم انداز و هر نوع کار که به طبیعت و الگوهای طبیعتی مربوط میشود دارند بهتر است در مشاغل پیشنهادی اعم از  کشاورزی،گیاه شناسی،بوستان شناسی و نقاشی و … فعالیت داشته باشند.

تهیه شده توسط : وحید نیک آور،بخش خبری باشگاه موفقان

 

 

پاسخ دهید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند