photo_2017-01-09_10-25-48
نوشته شده توسط movafaghan

جمعه سیاه روز خوش مردم آمریکا

شاید حداقل  برای یک بار هم که شده نام جمعه سیاه به گوشتان رسیده باشد و یا شناخت نسبت به نوع فعالیتش داشته باشید اما جالب است بدانید که فلسفه نام آن چیست و چرا آنرا جمعه سیاه می نامند.

بلک فرایدی یا جمعه سیاه از کشور آمریکا شروع به فعالیت نمود و این عبارت به رسوایی بازار طلا در روز ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹ اشاره دارد.طی جنگ داخلی آمریکا و ویرانی های صورتت گرفته،دوران ۱۲ساله بازسازی بدست ایالت شمالی آمریکا آغاز گردید که در این دوره دو تن از زمین خواران با استفاده از خریدهای عمده در مدت زمان کوتاهی انحصار موقت طلا را بدست گرفتند،آنها توانستند در این میان سود بالایی کسب کنند.

دولت وقت که دیر متوجه این سوء استفاده شد طلاهای بسیاری را روانه بازار کرد تا بتواند جبران قیمت از دست رفته کند و آنرا ثابت نگه دارد اما در نهایت زندگی بسیاری نابود شد و آن روز را به نام جمعه سیاه نامیدند.

به همین منظور و برای جبران،یک روز پس از روز شکرگزاری که مصادف با آخرین جمعه نوامبر می شود را به این روز اختصاص دادند و مردم برای خرید جشن کریسمس آماده و به استقبال سال نو میلادی می روند.

محصولات در این روز به گونه ای با قیمت مناسب عرضه میگردد که بعضاً اجناس گران قیمت از قبیل لوازم برقی و الکترونیکی با تخفیف ۷۰درصدی به فروش می رسند.

در تقویم آمریکا این روز جزء روزهای تعطیل بشمار نمی آید اما کارمندان در این روز مجاز به استفاده مرخصی شان برای خرید میباشند و اغلب فروشگاهها به دلیل ازدهام و فروش بالای محصولاتشان از ساعت ۴ صبح شروع به کار کرده و تا شب به فروش خود ادامه می دهند.

با توجه به گرایش مردم به سوی اینترنت و خرید های اینترنتی،شرکت هایی در حدود ۱۰سال پیش پا به عرصه فروش از طریق اینترنت نهادند و به موفقیت رسیدند،در حال حاضر میتوان به فروشگاههای موفقی چون آمازون،ای بای،علی بابا و بست بای اشاره نمود که جزء اصلی ترین برگزار کننده های جمعه سیاه هم بشمار می آیند.

گسترش و ایده فروش بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه به اندازه ای چشمگیر بود که در کشورهای بریتانیا،روسیه،فرانسه،کانادا،هند،چین،پاکستان،نیجریه،ایالت متحد عربی و حتی ایران که در ششم آذر سال ۱۳۹۴ توسط فروشگاه بامیلو وارد گردید و با همان نام جمعه سیاهه شروع به فعالیت کرد و دیگر کشورها را نیز ترقیب به فعالیت نمود ، این امر باعث شد تا ۷میلیون بیننده از وب سایت بامیلو بازدید و ۶۰هزار کالا با رکورد ۲۰سفارش در ثانیه ثبت گردد.

 

photo_2017-01-09_09-45-05

photo_2017-01-09_09-45-14

تهیه شده توسط: وحید نیک آور،بخش خبری باشگاه موفقان

پاسخ دهید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند