139402061113508825177014-2
نوشته شده توسط movafaghan

بخیه هوشمند ی که بهبود شما را به پزشک اطلاع می دهد

یک تیم از محققان دانشگاه تافتز آمریکا موفق به تولید نخ بخیه هوشمند شده اند که وضعیت بهبود زخم را به طور مستمر کنترل کرده و گزارش آن را به تلفن هوشمند ارسال می کند. این نخ ها از مواد مختلف مانند کتان و ترکیبات مصنوعی تشکیل شده و مانند حسگرهای مختلف فیزیکی و شیمایی عمل می کنند.

زمانی که این نخ برای بخیه زخم به کار می رود معیارهای مختلفی از جمله فشار، استرس، تنش، دما، pH و سطح گلوکز بدن را اندازه گیری کنند. سپس بخیه هوشمند روی بدن می تواند داده ها را به صورت بی سیم به تلفن همراه یا کامپیوتر پزشک متخصص مورد نظر ارسال کند، تا بر روند بهبودی شما نظارت داشته و از عفونت احتمالی زخم باخبر شوند.

برخلاف ایمپلنت های سخت و غیر قابل شکل دهی، از این نخ ها می توان برای ساخت ابزارهای هوشمندی در شکل های دلخواه و مطابق با وضعیت خاص اندام های مختلف بدن استفاده کرد؛ مثلاً می توان بانداژهای هوشمند ساخته یا لباس هایی مجهز به حسگرهای سنجش سلامت داخلی و دیگر قابلیت های پیشرفته تولید نمود.

آزمایش های اولیه بر روی موش های آزمایشگاهی موفقیت آمیز گزارش شده است و به زودی آماده آزمایش های انسانی می شود.نتایج این تحقیقات در نشریه Microsystems & Nanoengineering منتشر شده است.

710454-jpg

پاسخ دهید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند